ازدواج نکردن دختران به بهانه تحصیل یک معضل اجتماعی در ایران !!!!!

20 درصد پاسخ دهندگان علت اصلی ازدواج نكردن خود را كم سن بودن می‌دانند؛ 16 درصد دیگر ادامه تحصیل را علت ازدواج نكردن خود اعلام می‌كنند و مشكلات اقتصادی با 13 درصد در رتبه سوم است؛ اما علت اصلی تأخیر در ازدواج را می‌توان علل فرهنگی دانست 
 


كمتر دختري است كه پس از گرفتن ديپلم در فكر رفتن به دانشگاه و كسب موقعيت اجتماعي نباشد و برخي دختران نيز با دريافت نشانه‌هاي اشتباه بر اين باورند كه با ازدواج از ادامه تحصيلي و پيشرفت اجتماعي باز مي‌مانند؛ اين وضعيت زماني بدتر مي‌شود كه طرز تفكر خانواده‌ها نيز به اين سمت گرايش مي‌يابد و ازدواج فرزندان خود را در اولويت‌هايي پس از تحصيل و مسائلي از اين دست قرار مي‌دهند؛ در اين ميان آنچه كه به فراموشي سپرده شده، نقش زيستي دختران به عنوان مادران آينده است كه با افزايش سن مادران و به تعويق افتادن اين كاركرد، نسل‌هاي آينده دچار نابهنجاري‌هاي جسمي و رواني خواهند شد.

مركز مطالعات راهبردي سازمان ملي جوانان در تازه‌ترين گزارش خود كه حاصل تحقيقي از وضعيت ازدواج جوانان تهراني است اعلام كرد 1/20 درصد پاسخ دهندگان علت اصلي ازدواج نكردن خود را كم سن بودن مي‌دانند؛ 16 درصد ديگر ادامه تحصيل را علت ازدواج نكردن خود اعلام مي‌كنند و مشكلات اقتصادي با 13 درصد در رتبه سوم است؛ در واقع علت اصلي تأخير در ازدواج را مي‌توان علت فرهنگي دانست.

در بخش ديگري از تحقيقات اين مركز كه راجع به خواستگاري است، 71 درصد خواستگاري‌ها بين 16 تا 20 سال اتفاق افتاده و 11 درصد نيز زير 16 سالگي بوده است يعني تقريباً 82 درصد خواستگاري‌ها مربوط به قبل از سن 20 سالگي است و خانواده و دختر جواب منفي داده‌اند.

در آماري كه فروردين ماه امسال از سوي سازمان ملي جوانان اعلام شد ميانگين سن ازدواج پسران و دختران كشور در 6 ماهه نخست سال 88 به ترتيب 7/27 و 8/23 بوده است و نسبت به سال قبل 3 درصد افزايش يافته است؛ اين در حالي است كه ميانگين سن ازدواج در سال 77 براي پسران 4/26 و دختران 4/23 بوده است.

بر اساس آمارهاي ارائه شده توسط سازمان ثبت احوال، در حال حاضر سن ازدواج دختران به 28 سال و پسران به 30 تا 35 سال افزايش يافته است؛ طي ماه‌هاي گذشته نيز آماري از سوي مركز مطالعات و پژوهش‌هاي جمعيتي آسيا و اقيانوسيه منتشر شد مبني بر اينكه تا 10سال آينده يك ميليون دختر به جمعيت مجردان قطعي كشور افزوده خواهد شد، اين مركز راه‌حل اساسي جلوگيري از تجرّد قطعي اين تعداد دختر را هم‌سن‌گزيني پسران در ازدواج مي‌داند.

همچنين بر اساس تحقيقات اين مركز، اگر تعداد زنان و مردان هرگز ازدواج نكرده را در رده سني بين 15 تا 34 سال در نظر بگيريم، تعداد مردان مجرّد در اين دوره سني دو ميليون و 600 هزار نفر بيشتر از تعداد دختران مجرّد است اما در صورتي كه بين رده سني دختران و پسران مجرّد پنج سال اختلاف قائل شويم، تعداد دختران 15 تا 29 ساله هرگز ازدواج نكرده از تعداد پسران 20 تا 34 ساله مجرّد، يك ميليون و 300 هزار نفر بيشتر است.

مركز مطالعات و پژوهش‌هاي جمعيتي آسيا و اقيانوسيه دليل چنين وضعي را افزايش تعداد مواليد در دهه نخست انقلاب و قاعده وسيع هرم سني كشور اعلام كرده است؛ با توجه به اينكه بين سن ازدواج دختران و پسران به طور متوسط پنج سال فاصله وجود دارد در مقايسه تعداد دختر‌هاي مجرد 15 تا 35 ساله با پسرهاي مجرد 20 تا 40 ساله تعداد دختران حدود يك ميليون نفر بيشتر است و با روال كنوني كه ميانگين اختلاف ازدواج 5 سال است يك ميليون دختر تا 10 سال آينده مجرّد خواهند ماند.

از سوي ديگر علاوه بر اين عامل، بر اساس آمارها پديده‌اي ديگر نيز در افزايش تجرّد دختران مؤثر است؛ اين عامل، تحصيلات و به تبع آن استقلال مالي دختران است.


تجرّد دختران جبر يا اختيار؟

مركز اطلاعات و آمار شوراي فرهنگي اجتماعي زنان بر اساس آمار منتشر شده مركز آمار ايران اعلام كرده است ميزان تجرد دختران داراي تحصيلات عالي در يك دهه گذشته نشان مي‌هد كه تعداد دختران هرگز ازدواج نكرده داراي تحصيلات متوسطه از 26 درصد در سال 75 به 42 درصد در سال 85 رسيده است، تحقيقات اين مركز نشان مي‌دهد كه بالا رفتن سطح تحصيلات باعث تجرد زنان كشور شده است و موجب شده تا دختران كمتر به ازدواج تن دهند.

آمارهاي رسمي درباره اين پديده تنها به همين دو علت محدود مي‌شود شايد اين دو علت، بيشترين نقش را در افزايش تجرد دختران دارند اما مسائل ديگري نيز در بروز اين مشكل دخيل هستند كه بخشي به تغييرات اجتماعي و بخشي نيز به تغيير در طرز تفكر خانواده‌ها و دختران باز مي‌گردد ضمن اينكه اين مسئله را نبايد از نظر دور داشت كه دختران بيشتر در معرض انتخاب قرار مي‌گيرند.


انتخاب همواره از طرف آقايان است

سميه علي مردي 27 ساله كارمند و مجرد در خصوص تجرد دختران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» بيان مي‌دارد: در اين مشكل بعد فرهنگي بر جنبه اقتصادي غلبه دارد؛ از لحاظ فرهنگي، بانوان اگر با مورد مناسبي هم مواجه شوند هيچ‌گاه پيشنهاد ازدواج را مطرح نمي‌كنند به همين دليل بسياري از دختران موقعيت‌هاي مناسب ازدواج را از دست داده و به سن بالا مي‌رسند.

عاطفه سادات حسيني دانشجوي 22 ساله‌اي كه متأهل است درخصوص دلايل تأخير در ازدواج دختران مي‌گويد: نسل قبلي جامعه ما نسل زحمت‌كشي بودند كه هرچه داشتند حاصل زحمت خودشان بود اما اين نسل وقتي والدين شدند سعي كردند فرزندانشان سختي نكشيده و در رفاه بزرگ شوند.

وي ادامه مي‌دهد: اين عامل سبب شد كه جوانان مهارت‌هاي زندگي و كسب و كار را نياموزند، پسرهاي تربيت شده اين نسل مديريت زندگي را نياموخته‌اند و كمتر به سراغ ازدواج مي‌روند در نتيجه دختران نيز عواقب چنين وضعيتي را تحمل مي‌كنند.

حسيني مي‌افزايد: در عين حال فاصله دو نسل زياد شده و حفره عميقي بين والدين و فرزندان ايجاد شده است به همين دليل فرزندان كمتر با والدين خود ارتباط برقرار كرده و مشورت مي‌كنند بنابراين احتمال به خطا رفتن چنين فرزنداني زياد است.


سطح توقعات دخترها بالا رفته است

ساناز كريمي 28 ساله، مجرد و كارمند درباره افزايش تعداد دختران مجرّد به خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا»، مي‌گويد: متأسفانه برخي دختران جامعه ما پرتوقع شده‌اند و همين مسئله باعث پيچيدگي امر ازدواج‌ شده است.

وي علت ديگر اين مشكل را مربوط به پسران مي‌داند و مي‌افزايد: طرف ديگر قضيه هم عده‌اي از پسران جامعه هستند كه به ازدواج ديدي كاسب‌كارانه دارند؛ اين افراد در پي دختر‌اني هستند كه با سن پايين، همه شرايط مادي و ظاهري را داشته باشند.

طاهره صادقي 25 ساله و خانه‌دار درباره علل افزايش تعدّد دختران مجرد اظهار مي‌دارد: به علت چشم و هم‌چشمي‌هاي موجود در جامعه سطح توقعات برخي دخترها بالا رفته است.

وي مي‌افزايد: شاغل شدن دخترها و استقلال مالي آنها نيز عامل ديگري است كه احساس بي‌نيازي از ازدواج را در دخترها ايجاد مي‌كند.

رويا عبادي 27 ساله، مجرد و دانشجوست؛ وي در مورد نقش توقعات بيش از حد دختران مي‌گويد: توقعات بيش از حد عده‌اي از دختران، ذهنيتي منفي از همه دختران در اذهان جامعه رقم زده است از اين رو پسرها با اين ذهنيت گمان مي‌كنند همه دختران پرتوقع هستند و با واهمه از مواجه شدن با اين مسئله از ازدواج دوري مي‌كنند.

وي در اين باره مي‌افزايد: شايد يك علت را هم بتوانيم در اين مسئله ببينيم كه به نظر پسرها، دخترهاي كم سن‌تر، كم‌توقع‌تر هستند اما اين برداشت به هيچ وجه درست نيست.


برخي دختران خودشان را بي‌دريغ در اختيار پسران قرار مي‌دهند

سمانه بهرامي، روانشناس و مشاور خانواده در گفت‌‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» در خصوص افزايش آمار دختران مجرد اظهار مي‌دارد: در حال حاضر بانوان بسياري شاغل هستند و فعاليت اجتماعي دارند اما فقدان يك قانون مشخص مبني بر اينكه درآمد زن به چه نحو در زندگي مشترك به كمك و ياري زندگي بيايد باعث شده است كه مرد به تنهايي بار زندگي را بر دوش بكشد و همين امر باعث ترس پسران از ازدواج و هزينه‌هاي زندگي مشترك و در نتيجه كاهش آمار ازدواج به طور كلي مي‌شود.

وي در خصوص راهكار همسن گزيني در ازدواج مي‌افزايد: اكنون بسياري از جوانان به اين نتيجه رسيده‌اند كه ازدواج با يك دختر همسن يا نهايتاً يك يا 2سال بزرگ‌تر، مشكل خاصي ايجاد نمي‌كند و ازدواج‌هاي اينچنيني بسيار بيشتر از گذشته صورت مي‌گيرد.

بهرامي ادامه مي‌دهد: آنچه بيشتر در ازدواج دختران وقفه ايجاد مي‌كند مسائلي از اين قبيل است كه برخي دختران خودشان را بي‌دريغ در اختيار پسران قرار مي‌دهند بنابراين پسران نيز با تأمين نيازهاي عاطفي و رواني خود بيرون از ازدواج و با كمترين هزينه از ازدواج سر باز مي‌زنند و همين مسئله باعث عبور عده‌اي از دختران از سن ازدواج مي‌شود.

وي نقش تحصيلات و اشتغال دختران در كاهش تمايل آنان به ازدواج را كم‌اهميت مي‌داند و بيان مي‌دارد: دختران با هر شرايطي دوست دارند بسامان باشند و سرانجام گيرند حتي با وجود استقلال مالي نيز به شدت مايل هستند به يك منبع عاطفي وصل باشند تا زندگي‌شان معنا و مفهوم بيابد.


برخي دختران اين دوره قدر خود را نمي‌دانند

زهرا (د) 52 ساله كه فرهنگي بازنشسته است اظهار مي‌دارد: برخي دختران و زنان اين دوره قدر خود را نمي‌‌دانند و از گوهر وجودي خودشان مراقبت نمي‌كنند در نتيجه بي‌بندوباري در قشري از اين دختران، جايگزين ازدواج شده است كه اين مسئله، خود پيامد‌هاي نابهنجاري در پي دارد.

زينب يوسفيان 24 ساله، دانشجو و مجرد درخصوص گرايش دختران به تجرد مي‌گويد: دختران در مورد ازدواجشان بيش از حد ايده‌آل گرا شده‌اند و همين امر مانع ازدواج به هنگام آنان است.

وي مي‌افزايد: براي پسران هم شرايطي فراهم شده كه نيازهاي غريزي خود را به راحتي برطرف كرده و كمتر به سراغ ازدواج مي‌روند در نتيجه دختران آماده‌ به ازدواج از سن ازدواج عبور مي‌كنند سپس همين پسران به سراغ دخترهاي كوچك‌تر مي‌روند.


دختران تحصيل كرده همسراني با تحصيلات بالاتر يا دست‌كم هم‌سطح خود را مي‌پسندند

سيمين گل محمدي 23 ساله و كارمند، درباره افزايش آمار دختران مجرد مي‌گويد: به نظر من علت اين قضيه بيشتر مربوط به تغيير الگوي فكري دختران است؛ در گذشته يك سري ارزش‌هاي ديگر مدنظر دختران بود اما اكنون ارزش‌ها و مسائل ديگري براي آنان در اولويت قرار دارد كه از راه‌هاي ديگري غير از ازدواج مي‌خواهند به آنها دست يابند.

ناهيد مصيبي دانشجوي 21 ساله و مجرد افزايش سطح تحصيلات دختران را مستقيماً در اين مسئله دخيل دانسته و يادآور مي‌شود: هرچه سطح تحصيلات دختران بالاتر رود، سن ازدواج و سطح توقع آنان افزايش مي‌يابد، دختران تحصيل كرده همسراني با تحصيلات بالاتر و لااقل هم‌سطح خود را مي‌پسندند.

وي ادامه مي‌دهد: از طرف ديگر، تعداد پسران تحصيل كرده از پسراني كه جذب بازار كار مي‌شوند كمتر است پس با اين معيار كاذب دختران، نسبت و تناسب ازدواج به هم مي‌خورد.


در زمينه الگودهي به دختران بايد نهايت دقت را داشته باشيم

اسفنديار آزاد مرزآبادي روانشناس و عضو هيئت علمي مركز تحقيقات علوم رفتاري اظهار مي‌دارد: دختران جامعه ما اكنون بيشتر به دنبال به دست آوردن جايگاه اجتماعي هستند؛ يكي از راه‌هاي دستيابي به جايگاه مطلوب اجتماعي، تحصيلات بوده و ممكن است دختران در دوران دانشجويي به اين باور نادرست ذهني برسند كه ازدواج با دانشجو بودن سازگار نيست در نتيجه ازدواج را به تأخير اندازند.

وي در خصوص نمونه‌هاي موفق از ميان بانوان مجرد و تأثير منفي آن بر ذهنيت دختران از ازدواج مي‌گويد: چنانچه در جامعه فرآيند الگوسازي يا طرح الگوهاي اجتماعي براي دختران بر چنين افرادي تمركز يابد طبيعي است كه دختران دنباله‌رو اين الگوها شده و ازدواج را در اولويت‌هاي بعدي زندگي خود قرار مي‌دهند.

اين روانشناس مي‌افزايد: بايد در زمينه الگودهي به دختران بايد نهايت دقت را داشته باشيم و سعي كنيم كساني را كه واقعاً برنامه جامعي براي زندگي خود دارند مطرح كنيم تا تأثير منفي بر ازدواج دختران نداشته باشد؛ حتي دختران موفق نيز دير يا زود به اين نتيجه خواهند رسيد كه با ازدواج احتمال موفقيتشان افزايش مي‌يابد.

وي در خصوص همسن گزيني پسران در ازدواج مي‌گويد: بلوغ اجتماعي و رواني مهم‌تر از رعايت فاصله سني است چنانچه فرد از بلوغ اجتماعي مناسب برخوردار باشد شرايط سني در درجه دوم قرار مي‌گيرد و مي‌توان كمتر روي آن تمركز كرد؛ در واقع بايد به ازدواج به عنوان يك فرآيند كه زندگي را رو به تكامل مي‌برد نگريست؛ مسائلي مانند شرايط سني و مسائلي از اين قبيل اهميت دارند اما نبايد روي اين مسائل توقف كرد.

مژگان.ن دانشجوي 24 ساله‌اي است كه در مجرد ماندن تصميم قطعي دارد، در توجيه اين تصميم خود اظهار مي‌دارد: از نظر من ازدواج مانع پيشرفت اجتماعي دختران مي‌شود در واقع با محدوديت‌هايي كه مرد براي همسر خود ايجاد مي‌كند مانع از كسب اعتبار اجتماعي زن مي‌شود، اين اعتبار مي‌‌تواند تحصيلات، شغل و فعاليت‌هاي مختلف اجتماعي باشد.

وي درباره شكل گرفتن اين انديشه در ذهنش مي‌گويد: تمام بانوان متأهلي كه من مي‌شناسم در يك سطح متوقف شده‌ و ديگر پيشرفت نكرده‌اند اما من بانوان مجردي را مي‌شناسم كه با وجود تجرد كاملاً موفق بوده‌ و هميشه بر اين مطلب تأكيد داشته‌اند كه "اگر ازدواج مي‌كردم چنين شرايط مطلوبي را نداشتم! "، يكي از اين بانوان، معلم نقاشي دوران كودكي و نوجواني‌ام و ديگري مربي كانون بود كه از آنها بسيار تأثير گرفته‌ام.

اين دانشجو با اذعان به اين مطلب كه به عوارض و پيامد‌هاي تصميم خود كاملا آگاه است مي‌افزايد: شايد در آينده اين وضعيت رنج و آسيب‌هاي زيادي براي من به همراه بياورد اما مجرد ماندن را با تمام نكات منفي‌اش به ازدواج ترجيح مي‌دهم.

رضا (پ) 31 ساله و كارمند درخصوص موانع ازدواج به‌هنگام دختران يادآور مي‌شود: مهم‌ترين ضربه در اين مسئله از جانب مشكلات اقتصادي به جامعه و به ويژه دختران وارد مي‌شود، عامل اصلي اين ضربه نيز عدم دلسوزي مسئولان مربوط و متوليان امر است كه بايد جوانان را به چشم فرزندان خود ببينند و از هيچ اقدامي براي رفع موانع ازدواج كوتاهي نكنند.


برخي مشكلات فرهنگي از دانشگاه به جامعه سرايت مي‌كند

محبوبه خرّمي كارمند 30 ساله و مجرد با نگاهي متفاوت دليل افزايش تجرد دختران را اينگونه بيان مي‌كند: مردم پس از سالهاي جنگ و پشت سر گذاشتن دوره‌اي كه مفاهيم ايثار و شهادت ارزش اصلي محسوب مي‌شد به سمت مسائل دنيوي و مسائل اقتصادي روي آوردند؛ از طرف ديگر از دهه 70 به بعد ماهواره وارد زندگي مردم شد و در ذهن دختران و پسران جامعه ما الگوي ديگري از دختر مطلوب نقش بست.

وي ادامه مي‌دهد: در اين دوره، كم‌كم زيبايي ظاهري جاي معيارهاي مهمي مانند نجابت و حيا را گرفت و با وجود گرايش‌هاي مادي كه حاصل اين دگرگوني بود دختران به تجرد متمايل شدند، پسران نيز وقتي شرايط ارضاي نيازهاي غريزي خود را از طريقي غير از ازدواج فراهم مي‌بينند ديگر براي ازدواج به سراغ دخترها نمي‌روند.

خرّمي دانشگاه‌ها را نيز در اين زمينه مؤثر مي‌داند و مي‌گويد: برخي استادان دانشگاه‌ها به جاي آموختن ارزش‌هاي اسلامي و انساني به دانشجويان، غرب‌گرايي و غرب‌پرستي را رواج دادند كه اين عامل خود در افزايش آمار تجرد دختران و همچنين پسران مؤثر است.

شفيعه پارسا دانشجوي 23 ساله و مجرد دوري از سنت‌ها و روي آوردن به مدرنيته را عامل اصلي بروز اين مشكل مي‌داند و خاطرنشان مي‌كند: جامعه ايران جامعه‌اي سنتي است و اين مدرنيته است كه در اين زمينه تيشه به ريشه جوانان مي‌زند.

پارسا با اشاره به بي‌توجهي به دستورات اسلام بيان مي‌دارد: اكنون در ازدواج بيشتر منيت‌ها و چشم و هم‌چشمي‌ها مطرح است و نه دستورات اسلامي، ريشه بخشي از اين مشكلات را مي‌توان در دانشگاه‌ها يافت برخي مشكلات اين‌چنيني از دانشگاه به جامعه سرايت مي‌كند.

وي مي‌افزايد: مطرح كردن بحث فمينيسم در كتاب‌ها، دانشگاه‌ها و رسانه‌هاي غربي زن را در حبابي از توهمات قرار داده و به او القا مي‌كند كه تاكنون از سوي مردان در معرض تهاجم بوده است و بايد از آنان انتقام بگيرد؛ رواج اين تفكر، دختر جامعه ما را مردستيز و از ازدواج بيزار مي‌كند.


كمتر بودن سن دختر از پسر يكي از دلايل تأخير ازدواج

مجيد ابهري، جامعه‌شناس و مشاور كميسيون اجتماعي مجلس در گفت‌‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» در خصوص افزايش آمار دختران مجرد اظهار مي‌دارد: كاهش آمار ازدواج به دليل تورم اقتصادي، كاهش اشتغال پسران، افزايش تحصيلات دختران و افزايش سطح توقعات مادي در جامعه، به عنوان يك حقيقت خودنمايي مي‌كند اما اين عرف كه دختران بايد كوچك تر از پسران باشند خود يكي از دلايل كاهش آمار ازدواج دختران است.

وي مي‌افزايد: اين مسئله در حالي است كه بزرگ‌تر بودن دختر از پسر در ازدواج حتي تا 4 سال نمي‌تواند مشكلي در زندگي ايجاد كند منتهي به اين شرط كه ساير عوامل و توافق‌ها مثل تفاهم‌هاي فرهنگي، ديني، اخلاقي، تحصيلي و فيزيكي وجود داشته باشد اما اختلاف بيش از 4سال ممكن است تأثيرات منفي در زندگي آينده زوجين بگذارد.

اين متخصص علوم رفتاري و آسيب‌شناسي، لزوم كوچك‌تر بودن زن از مرد در ازدواج را بدون ريشه و اساس علمي مي‌داند و مي‌گويد: در صورت تحقق شرايط اساسي ديگر، جوانان بايد به سادگي از اين نكته عبور كنند.

وي نامناسب بودن پيشنهاد ازدواج از طرف دختران را ناشي از يك باور غلط دانسته و ادامه مي‌دهد: هنگامي كه يك دختر، فردي را شايسته همسري خود مي‌بيند چرا نبايد بتواند پيشنهاد ازدواج دهد؟ چنين مسائلي در جامعه ما هنوز نهادينه نشده است و با اين روال، ممكن است برخي دختران تمام عمر مناسب ازدواج خود را در انتظار خواستگار از دست دهند بنابراين نيازمند تغيير اين باور به وسيله رسانه‌ها به خصوص صدا و سيما هستيم.


همسن‌گزيني راهكار يا راه گريز

كارشناسان راهكار اساسي جلوگيري از افزايش آمار دختران مجرّد را همسن‌گزيني در ازدواج دانسته‌اند اما با وجود آمار پايين ازدواج‌هايي با اين شرايط مي توان گفت اين اقدام در جامعه ما حركت برخلاف جريان آب بوده و دشواري‌هاي خاص خودش را دارد.

بهمن ملكي كارمند 34 ساله در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» در رابطه با هم‌سن‌گزيني مي‌گويد: همسن‌گزيني راهكار درستي است به نظر من وقتي دختر و پسر همسن باشند همفكر نيز مي‌شوند شايد در گذشته اين همفكري وجود نداشت اما پسرهاي امروزي رشد فكري بالاتري دارند.

وي مي‌افزايد: اكنون اختلاف سن دختر و پسر در ازدواج به يك تا دو سال رسيده در حالي‌كه درگذشته اين اختلاف 5، 6 سال به بالا بود؛ جامعه خودبه‌خود به سمت كاهش اختلاف سني همسران در حركت است پس با اين روال مي‌توان همسن‌گزيني را توصيه كرد.

سولماز نادري 23 ساله و دانشجويي كه مجرد است در اين خصوص مي‌گويد: من اين مسئله كه در ازدواج مرد از زن بزرگتر باشد را چندان مهم نمي‌دانم؛ در درجه اول سنت اصلي ازدواج اهميت دارد بايد امكانات ازدواج را فراهم كرده و جوانان را به ازدواج تشويق كرد.

ستاره‌ انصاري 26 ساله مجرد و كارمند به همسن‌گزيني ايرادي وارد ندانسته و اظهار مي‌دارد: مهمتر از هم‌سن‌ بودن رشد فرهنگي جوانان است و اينكه قبل از پدر و مادر شدن به عنوان يك انسان، به كمال رسيده باشند.


بزرگتر بودن مرد لزوماً تفاهم ايجاد نمي‌كند

سميه يزدي كارمند 32 ساله و مجرد درخصوص همسن‌گزيني به عنوان راهكاري براي جلوگيري از افزايش تعداد دختران مجرد مي‌گويد: همسن‌گزيني روش خوبي است به شرط اينكه در سن پايين انجام نشود تا پسر هم به حدي از رشد عقلي و اجتماعي رسيده باشد.

وي مي‌افزايد: بزرگتر بودن مرد لزوماً تفاهم ايجاد نمي‌كند من به شخصه زوج‌هايي را ديده‌ام كه با وجود فاصله سني زياد دچار مشكل و اختلاف شده‌اند.

زهرا جيران پور دانشجوي 26 ساله و مجرد اظهار مي‌دارد: همسن‌گزيني اگر از سن 27، 28 سالگي به بعد صورت بگيرد مناسب تر است.

سيما كياني 42 ساله و كارمند نيز راجع به همسن‌گزيني نظر مثبتي دارد اما راجع به مشكلات احتمالي آن اظهار مي‌دارد: به دليل متغير بودن شرايط افراد، نمي‌توان براي همه يك نسخه را پيچيد اما مي‌توان كم‌كم فرهنگ‌سازي كرد تا اختلاف سن كم شود.


رعايت فاصله سني در ازدواج نبايد جزء ملاك‌هاي اصلي باشد

راضيه محمد‌خاني 42 ساله و كارمند در اين رابطه مي‌گويد: به كار بستن اين روش بستگي به شرايط دارد نمي‌توان آن را به طور كلي براي همه يكسان به كار برد اما اكنون كه برخلاف گذشته حتي ازدواج مرد با زن بزرگ‌تر از خودش هم رايج شده چندان مشكلي بر سر راه اين قضيه نخواهد بود ولي درمجموع بهتر است كه مرد بزرگتر باشد.

محمد‌خاني در ادامه مي‌افزايد: رفع اين معضل كار كارشناسي مي‌خواهد و مسئولان بايد موانع اقتصادي ازدواج را هم برطرف كنند.

معصومه شيرازي 29 ساله و دبير كه هنوز ازدواج نكرده است، نظرش را درباره همسن‌گزيني اينگونه بيان مي‌كند: دخترها ترجيح مي‌دهند با پسر بزرگتر از خودشان ازدواج كنند اما زماني كه پسري تمام معيارها را داشته باشد مي‌توان همسن‌گزيني را نيز پذيرفت.

احمد كوليوند 28 ساله، متأهل و كارمند راهكار همسن‌گزيني را درست مي‌داند و ادامه مي‌دهد: سن شناسنامه‌اي چندان مهم نيست و رعايت فاصله سني در ازدواج نبايد جزو ملاك‌هاي اصلي باشد؛ رشد فكري و اجتماعي دختر و پسر مهم‌تر است.

وي براي پيشگيري از تشديد مشكل افزايش سن ازدواج دختران مي‌افزايد: در اين زمينه بايد پسران را به ازدواج تشويق كرد و امتياز‌هاي ويژه‌اي براي آنان در نظر گرفت.


مرد بايد بزرگ‌تر از زن باشد

سيدجواد آرامي كارشناس ارشد روانشناسي در گفت‌‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» در خصوص راهكار همسن‌گزيني در ازدواج اظهار مي‌دارد: از اين جهت كه نمي‌توان براي افراد تعيين تكليف كرد و از طرفي خانم‌ها هستند كه بايد در معرض انتخاب قرار گيرند همسن‌گزيني نمي‌تواند به عنوان راهكاري براي دختران ارائه شود زيرا پسري كه تمام شرايط را داشته باشد خيلي راحت با دختر كم سن‌تر از خودش ازدواج مي‌كند.

وي ادامه مي دهد: به جاي چنين راهكاري بهتر است خانم‌هايي كه در يك حوزه سني قرار گرفته‌اند كه گمان مي‌كنند ازدواجشان دير شده است تحت آموزش قرار گيرند در واقع ما بايد به جاي ارائه راهكار به خانم‌ها، به آقايان راهكار دهيم.

آرامي تفاوت در رشد و بلوغ عاطفي ـ اجتماعي دو جنس را دليل لزوم رعايت فاصله سني بين زن و مرد دانسته و مي‌افزايد: عملاً تا اقتدارش حفظ شود ضمن اينكه بلوغ عاطفي ـ اجتماعي مردان ديرتر از زنان اتفاق مي‌افتد.

وي مي‌افزايد: چنين دختراني بايد تحت مشاوره قرار گيرند كه چه دليلي شانس ازدواج آنان را كم كرده‌است و علاوه بر آن با مراجعه به مؤسسات همسريابي كه با نظارت كامل و قانوني فعاليت مي‌كنند دايره افراد اطراف خود را افزايش دهند و خود را به ديگران بشناسانند و نهايتاً انتخاب شوند.


بهتر است در زمينه همسن‌گزيني از مردم نظرسنجي شود

نسرين پايور 27ساله و دانشجوي متأهل بيان مي‌كند: اگرچه با بهبود تغذيه و رشد فكري جامعه، هوش كودكان نيز بالا رفته است و پسران هم زودتر به بلوغ فكري مي‌رسند اما بهتر است همسن‌گزيني در سنين 24 ، 25 سالگي به بعد انجام شود يعني سني كه پسر به حدي از بلوغ اجتماعي رسيده است.

راحله ميرزايي در اين زمينه مي‌گويد: طرح خوبي است اما نحوه اجراي آن مهم‌تر است زيرا از قديم‌الايام فرهنگ جامعه ما بدين صورت بوده كه مرد از زن بزرگتر باشد از آنجا كه انسان موجود پيچيده‌اي است بايد ابتدا روي اين قضيه مطالعه و تحقيق كرده، سپس آن را به عنوان راهكار به جامعه القا كرد بنابراين ابتدا بهتر است در اين زمينه از مردم نظرسنجي شود.

به گزارش توانا، از آنجا كه بين سلامت رواني و ازدواج ارتباط معنا‌داري وجود دارد و افراد متأهل در مقايسه با افراد مجرد از وضع بهتر سلامتي برخوردارند و درصد كمي از آنان به بيماري‌هاي روحي و رواني مبتلا مي‌شوند بنابراين رسيدگي به رفع معضلات ازدواج جوانان به خصوص دختران به دليل پيامدهايي كه دارد بايد دغدغه اصلي مسئولان و خانواده‌ها باشد.  

بازگشت به صفحه اصلی وبگاه : دانش بینش اندیشه

+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم آذر ۱۳۸۹ساعت 2:45  توسط علی عبادی نسب - خوزستان - هندیجان  |